LATEST 2020 VCASS AWARDS | 09.12.2020

2020 VCASS AWARDS

2020 Major Awards

Congraulations to all winners and nominations, well done!

 

Ema Yandall Citizenship Award: Sidra Nissen

Principal’s Award: Year 12 Class of 2020

______________________________________

Lenton Parr Academic Award: Andrea Gafner

Nominations:  Harrison Lorenz-Daniel, Lily Flynn, Youngjean (Jeannie) Kim, Ava Simpson and Javan Yang

______________________________________

Anne Wooliams Dance Award: Ethan Gusman

Nominations: Jessica Ford and Aria Morton

______________________________________

John Hopkins Music Award: Sidra Nissen

Nominations: Lily Flynn, Alice Hurwood, Michael de Huy, Joshua de Koster, Ezra Uxo Williams and Ji Woo (Claudia) Yoon

______________________________________

Theatre Arts Award: Harrison Lorenz-Daniel

Nominations: Madison Dell’Aquila, Alfie Baker, Ella Hamilton and Erin Kenworthy

______________________________________

Dorothy Doicinov Visual Arts Award: Sarah Jajou

Nominations: Madeleine Colt, Dafna Ishay, Jessica Lu, Ekaterina (Katya) Ryzhikh and Ava Simpson

 

2020 Academic Awards

Junior Academic Award: Ella Tan

Nominations: Anabelle Armstrong, Gabrielle (Gabby) Arnold, Ryan Black, Madeleine Burnet, Raistlin Chan, Emma Gavan, Emogen Gough, Ji Hun Hwang, Chiara Kelle, Harvey de Koster, Jasmine Lai, Padraic (Paddy) Lum, Evelyn Nguyen, Mishka Oehlers, Jasmine Pye, Neeharika Shyju, Pearl Southgate, Ethan Stephenson, Alicia Wong and Yitong (Serena) Zhang

______________________________________

Senior Academic Most Improved: Caleb Wilson

Nominations: Pascale Fester, Jessica Ford, Arjen Goessens, Ethan Gusman, Youngjean (Jeannie) Kim, Noah Lawrence, Calista Lewis, Conor McGillivray, Cassidy Tran and Javan Yang

______________________________________

Junior Academic Most Improved: Finn Dossor

Nominations: Lelu Bachsinar-Ball, Jamie Bogemann, Ami Cowburn, Oscar Edwards, Maddison (Maddi) Fisher, Xavier Gibson, Ji Hun Hwang, Padraic (Paddy) Lum, Takdanai McLeod-Smith, Noah Nissen, Mishka Oehlers, Jordan Sawtell, Marlon Shaw, Jessica Smart, Ethan Stephenson, Ruby Young and Jocelyn Wee Ching Wen

______________________________________

The Cummins Literature Award: Andrea Gafner

______________________________________

Humanities Excellence Award: Sidra Nissen

______________________________________

Academic Excellence Award - Gymnastics: Conor McGillivray

______________________________________

Mathematics Excellence Award: Harrison Lorenz-Daniel

______________________________________

Level 5 ABS Academic Award: Tadgh Robinson

______________________________________

Theatre Studies Award: Tadgh Robinson

______________________________________

The Visual Artist Award: Madison Dell’Aquila

______________________________________

The Leviston Foreign Language Award: Lily Flynn

______________________________________

English Excellence Award: Sarah Jajou

______________________________________

Science Excellence Award: Andrea Gafner

 

2020 Music Awards

Senior Music Most Improved: Emma Rolfe

Nominations: Hendrix Hamalainen, Clyde Saniga and Star Yi

______________________________________

Junior Music Award: Harvey de Koster

Nominations: Candice Buchanan, Chiara Kelle, Yemaya (Yemi) Maitri and Yitong (Serena) Zhang

______________________________________

The Robert Salzer Voice Award: Sidra Nissen

Nominations: Lily Flynn, Lucile Guedj, Ava McDermott, Mia Chenea Robinson and Monica Ruggiero

______________________________________ 

The Ian Harrison Composition Award:Michael de Huy  

2nd Place: Sidra Nissen

3rd Place: Alice Hurwood

______________________________________

Junior Music Most Improved: Yemaya (Yemi) Maitri

Nominations: Candice Buchanan, Oscar Edwards, Liam Graham, Harvey de Koster and Neeharika Shyju

______________________________________

The Musicology Award: Alice Hurwood

Nominations: Lily Flynn, Michael de Huy, Sidra Nissen, Monica Ruggiero and Javan Yang

______________________________________

The Paul McConkey Brass Award: Emma Rolfe

Nominations: Hendrix Hamalainen

 

 

2020 Dance Awards

Junior Dance Most Improved: Oscar Flight

Nominations: Xavier Gibson, Mackenzie (Macka) Hancock, Zachary Medved, Pearl Southgate and Alicia Wong

______________________________________

Senior Dance Most Improved: Bella Archibald

Nominations: Sherylee Campbell, Siobhan Cooper, Jessica Ford, Ethan Gusman, Rubi Hawkins and Caleb Waterworth

______________________________________

Junior Dance Award: Morgan Renolds

Nominations: Gabrielle (Gabby) Arnold, Takdanai McLeod-Smith and Chloe Pearce

______________________________________

Junior Ballet Award: Jamie Bogemann

Nominations: Takdanai McLeod-Smith, Emma Mills, Morgan Renolds and Jessica (Jess) Smart

______________________________________

Senior Ballet Award: Hannah Lukey

Nominations: Joshua (Josh) Ballinger, Sherylee Campbell, Ethan Gusman, Lucinda (Lucy) Mann and Aria Morton

______________________________________

Junior Contemporary Dance Award: Gabrielle (Gabby) Arnold

Nomination: Xavier Gibson, Takdanai McLeod-Smith, Zachary Medved and Morgan Renolds

______________________________________

Senior Contemporary Dance Award: Aria Morton

Nominations: Bella Archibald, Sherylee Campbell, Jessica Ford, Darion Gandhi, Ethan Gusman and Caleb Waterworth

______________________________________

Jazz Dance Award: Darion Gandhi

Nominations: Sherylee Campbell, Jessica Ford and Caleb Waterworth

______________________________________

Tap Dance Award: Ruby Young

 

Nominations: Madeleine Burnet, Matilda (Tilly) Eardley and Zachary Medved

______________________________________

Acrobatic Dance Award: Ruby Young

Nominations: Xavier Gibson and Takdanai McLeod-Smith

 

 

2020 Theatre Arts Awards

Theatre Arts Year 11 Performance: Making and Creating: Janita Barber

Nominations: Alexander (Alex) Mulcahy, Eryn Saunders and Lucy Stubbs

______________________________________

Theatre Arts Year 11 Performance: Interpreting and Presenting: Heidi Milne

Nominations: Ashton O’Donovan and Rad Vukadinovic Valance

2019 Visual Arts Awards

VCASS Art Acquisition Award - Hayley Thompson

______________________________________

Visual Arts Year 11 Art Award: Concepts and Creation - Teagan Lown

Nominations: Onawa Gilkes, Theresa (Tessa) Macken, Poppy Staley and Lily Walker

 

 

Return to all news
Retrieving Instagram posts for account 'vcasecondaryschool'... Cron job started: Mon, 12 Apr 2021 15:40:35 +1000 Connecting to Instagram API... FAILURE: Could not connect to Instagram feed for parsing.